پروسیجر اجرایی سیمان پلیمری آب‌بند Water Proof F480

 

شرح

این محصول بر پایه سیمان تقویت شده توسط پلیمرهای قوی شیمیایی که در برابر نفوذ آب بسیار مقاوم می‌باشند بر اساس آخرین تکنولوژی تولید سیمان‌های پلیمری ساخته شده است و در رنگ‌های مختلف عرضه می‌گردد که زیبایی خاصی به سطح می‌دهد.

ملاتی متشکل از افزودنی‌های خاص برای جلوگیری از نفوذ آب، این محصول پس از خشک شدن حالت انعطاف پذیری دارد و در صورتی که سازه اصلی بنا به هر دلیل دچار ترک مویی شود لایه آب بند در برابر تنش و ترکهای زیر مقاومت کرده و دچار هیچ گونه ترک و یا درزی نخواهد شد . محصول را می‌توان در بسترهای خشک ، نیمه خشک و بسترهایی که همیشه در تماس با آب هستند اجرا نمود . طبق آزمایشات انجام گرفته در آزمایشگاه سیناب غرب مقاومت این مواد در برابر نفوذ یون کلر بسیار خوب بوده و می توان آن را در محیط های خورنده  شدید ، در مخازن و سازه های در معرض آب دریا نیز اجرا نمود . PH خمیر آماده شده و قابل اجرای این محصول 12 می باشد که خاصیت قلیایی دارد به این دلیل این محصول جهت کوتینگ و آب بندی و همچنین ایجاد لایه محافظ در محیط های خورنده و محیط های قلیایی با PH بالا مثل حوضچه ها و مخازن فاضلاب بسیار مناسب می باشد . سیمان پلیمری سوپر آب بند F480 مطابق با استاندارد اروپایی EN14891 می باشد . 

 

آماده سازی سطح زیرکار

1. ابتدا سطح را با آب شسته تا گرد و غبار کاملاً از بین برود و سپس کاملاً با آب سیراب گردد و در حین اجرا رطوبت کافی داشته باشد تا مانع از جذب آب مخلوط به سطح زیرین شود.

2. در صورتیکه سطح کار ترک یا شکافی داشته باشد ابتدا باید محل شکاف و یا ترک شسته شود و با مخلوط غلیظ‌تر بتونه کاری گردد و سپس با سطح نهایی هم‌پوشانی داده شود.

3. کار باید از بالا شروع گردد.

4. در مراحل اجرایی ، کار باید به صورت چند لایه انجام گردد که فاصله زمانی هر مرحله با توجه به ضخامت اجرا شده  میتواند بین 30 دقیقه تا 3 ساعت باشد. اگر اجرای مرحله دوم با تأخیر بیش از 15 ساعت باشد به لایه زیرین رطوبت به صورت نم پاشیده شود.

 

5. با توجه به ضریب کشسانی لایه های مختلف در گیرش و جمع شدگی مخصوصا در لایه اول مشاهده ی بعضی ترک های ریز و مویی عادی هست  که با اجرای لایه های بعدی ترک های مویی پوشش داده می شود و در نهایت با اجرای لایه های آخر این پدیده به طور کامل از بین خواهد رفت و سطحی یکدست خواهیم داشت .

 

مقدار مصرف

مقدار دقیق مصرف با توجه به ضخامت مورد نیاز و اهمیت سازه مورد نظر در آب بندی تعیین می گردد . با توجه به آزمایشات انجام گرفته در آزمایشگاه این شرکت و همچنین در آزمایشگاه مهندسین مشاور سیناب غرب نکات زیر در مقدار مصرف توصیه می گردد . 

برای ایجاد پوشش در مخازن و استخرها و در کل سازه هایی با عمق کمتر از 4 متر می توان از پوششی با ضخامت 2 میلیمتر استفاده کرد که برای رسیدن به این ضخامت در هر متر مربع حدود 5/2 کیلوگرم پودر مصرف می شود . برای سازه هایی با عمق بیشتر از 4 متر به ازاء هر متر 1 میلیمتر به ضخامت لایه اجرایی اضافه گردد  . در سازه های خاص مثل کول باکس ها این ماده را میتوان تا ضخامت های 2 سانتی متر نیز اجرا کرد که برای رسیدن به این ضخامت در هر متر مربع حدود 25 تا 30 کیلوگرم پودر F480 مورد نیاز هست . در حوضچه ها و مخازن فاضلاب در کف حوضچه یا مخزن که ته نشینی لجن انجام می گیرد حداقل ضخامت بایستی 6mm باشد.

 

طريقه ساخت

1.  به ازای هر کیلوگرم آب ، 3 تا 4 کیلوگرم از پودر F480 به آرامی به آب اضافه گردد و با همزن مکانیکی هم زده شود تا تمامی پودر در آب حل گردد. 4 تا 5 دقیقه عمل هم زدن ادامه یابد تا مخلوط کاملاً همگن و یکنواختی شود. سپس به مدت 5 دقیقه مخلوط را به حال خود رها کنید تا پلیمرهای موجود در مخلوط واکنش‌های شیمیایی خود را با سیمان آغاز نمایند . پس از آن مخلوط مجدداً هم زده شود و با غلطک نقاشی ، ماله ، لیسه یا کاردک به سطح زده شود .  ضمنا می توان این ماده را از طریق دستگاه Airless به صورت اسپری به سطح نیز اجرا کرد .

2.  میزان مخلوط را به اندازه‌ای آماده کنید تا بتوانید حدود 30 دقیقه  مصرف گردد.

3.   سطح زیر کار باید تمیزکاری و پرداخت مناسب صورت گرفته باشد . هرچه میزان سطح زیر کار صاف و صیقلی‌تر باشد، میزان مصرف Water Proof - F- 480 کمتر خواهد بود.

 

نکات ايمني

این پودر حاوی مواد سمی و خطرناک نیست ولی برای جلوگیری از استنشاق مواد سیمانی از ماسک پارچه‌ای استفاده گردد.

 

UA-53860587-6